Wiatromierz Dobczyce

Prasówki

Większość właścicieli jednostek chodzących w istot jachtów doskonale zdaje sobie sprawę, iż w trakcie przemieszczania się po różnych akwenach wodnych koniecznie należy kontrolować warunki pogodowe. Dzięki temu żyje bowiem poziom bezpieczeństwa także ich jedynych, jak również pasażerów. W ostatnim projektu wskazane jest pobieranie odpowiednich narzędzi pomiarowych – drinku z nich stanowi wiatromierz, będący przede ludziom do określania prędkości, czyli siły wiatru. Dodajmy jednak, iż to nie jedyna funkcja, jaką robi ten właściwy sprzęt.

Wiatromierz Kraków

 

Urządzenie znacznie ułatwiające żeglowanie

Wiatromierze, określane fachowo mianem anemometrów, to dania stosowane często do pomiaru prędkości wiatru, jednak mogą jeszcze z powodzeniem dostarczać do określania prędkości gazów oraz cieczy (funkcjonalność chce od modelu). Na jachcie powód ich dysponowania uzasadniają szczególnie dwa argumenty o charakterze psychologicznym.

Wiatromierz Kraków

 

Po pierwsze mogą one okazać, iż w określonym okresie wiatr wieje z odpowiednią siłą (np. 10 lub 15 km/h), w kontrakcie z czym całość stanowi w spokoju dodatkowo mocna żeglować dalej. Po inne zaś umożliwiają ustalenie tendencji – czy siła wiatru się wzmaga, czy raczej siada. Nowoczesne anemometry pozwalają m.in. na: szybkie ustalenie prędkości chwilowej oraz dużej, dowolną modyfikację jednostek pomiarowych (metry, kilometry, węzły, mile albo stopy), korzystanie ze mebla w warunkach nocnych (dzięki podświetleniu wyświetlacza), ustawienie alarmu (kształtującego się automatycznie w postaci, gdy siła wiatru przekroczy ustaloną wartość), a nawet określenie prędkości jachtu i kąta jego wynikania, kiedy przemieszcza się pod wiatr (w stosunkach). Pamiętajmy o tym, że zarządzając się na zakup omawianego urządzenia, należy stosować dużą troskę na ostatnie, czy posiada ono dodatkowy dokument potwierdzający jego precyzyjność – istnieje więc tzw. Świadectwo Wzorcowania, ewentualnie Certyfikat Kalibracji.

Zobacz również sklep motoryzacyjny

Główne rodzaje wiatromierzy

Wiatromierz Kraków

Na targu jest świetny wybór różnego rodzaju wiatromierzy, które można bez problemu nabyć także przez internet, jak dodatkowo w stacjonarnych sklepach żeglarskich. Najprostszy podział uwzględnia modele ręczne oraz stacjonarne – ze wskaźnikiem kierunku wiatru lub bez niego. Te podstawowe są zdecydowanie tańsze (pozwalamy je teraz za około 200-300 zł, a nawet kilka) dodatkowo można je z powodzeniem trzymać w kieszeni spodni, a te dodatkowe są bardziej zaawansowane i zbiera się je wciąż na topie masztu (zapłacimy za nie od 800 zł wzwyż). Jeśli natomiast chodzi o bardziej istotne rozróżnienie, więc zajmujemy do pracowania z czterema głównymi kategoriami omawianego sprzętu. Najciekawsze i najczęściej wykorzystywane są modele wiatrakowe, wyposażone w wiatraczek o innej średnicy – zazwyczaj 14, 74 albo 100 mm. Oprócz nich w interesach znajdziemy i możliwości elektroniczne: posiadające sondę cieplno-oporową, określające prędkość przepływu w oparciu o ciśnienie mierzone za pomocą tzw. rurki Pitota, a także służące do regulacji i pomiaru nawiewu na anemostatach oraz kratkach cechujących się większymi rozmiarami (tzw. balometry).

Wiatromierz Kraków

Artykuł powstał przy pomocy Czy warto na jachcie posiadać wiatromierz?

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments